طراحی سایت اولین موردی است که باید هنگام شروع یک کسب و کار اینترنتی یا ارائه ی خدمات،به آن فکر کنید. روش های مختلفی برای طراحی سایت و سئو وجود دارند؛ بر اساس این که چه نوع سایتی مورد نیازتان است، می توانید از روش مناسب بهره ببرید.

طراحی سایت امروزه جز حرفه هایی است که جامعه به وفور نیازمند آن است و کاربرد بسیار زیادی دارد. روش های مختلفی برای آن وجود دارد که هر کدام یک سری مزایا و معایب دارد و باید با توجه به نوع سایت و کاربرد آن طراحی مناسب صورت گیرد. افرادی که در طراحی وب سایت، سئو و بهینه سازی سایت فعالیت می کنند موارد متعددی را برای طراحی مد نظر قرار می دهند تا سایت بهتر و بهینه تر باشد.

طراحی سایت چیست؟

به طور کلی همان روش هایی است که با ایجاد یک پایگاه اینترنتی، کاربر می تواند خدمات مختلفی مانند فروش، اطلاع رسانی و … را ارائه دهد. طراحی سایت بخش های مختلفی دارد که شامل، لایه سازی صفحات وب، تولید محتوا، رعایت اصول سئو سایت، طراحی گرافیکی و … است که همگی باید به طور کامل و دقیق بررسی شوند تا سئو و بهینه سازی سایت به بهترین نحو صورت گیرد و سایت مورد نظر به صفحه ی اول گوگل بیاید.

٦ موردی که در طراحی سایت باید مد نظر قرار دهید:

هنگامی که می خواهید یک طراحی سایت حرفه ای داشته باشید، یک سری نکات باید مد نظر قرار گیرد. مدل های مختلفی سایت وجود دارند که طراحی آن ها بر اساس این که سایت چه کاربری دارد صورت می گیرد. به عنوان مثال سایت فروشگاهی با سایت آموزشی طراحی متفاوتی دارد. پس اولین نکته ای که در هنگام طراحی سایت باید به آن توجه داشت هدف از طراحی وب سایت است. کاربری سایت نشان می دهد که ما چه گرافیکی را باید برای طراحی وب سایت مد نظر قرار دهیم. پس باید ٦ نکته را هنگام طراحی سایت در نظر بگیرید:

 

طراحی سایت

١- هدف از طراحی سایت

این مسئله بسیار مهم است که سایت شما چه هدفی را دنبال می کند و به چه نیازی باید پاسخ دهد. به همین علت باید یک سری مسائل مانند محتواهایی که داخل سایت قرار می دهید، مسائل مربوط به سئو و بهینه سازی سایت و این که سایت شما چه مخاطبانی دارد و باید مخاطبان بتوانند با کمترین زمان ممکن در سایت شما به نتیجه ی مورد نظر خود برسند. از این رو از لحاظ گرافیک، لوگو، طراحی ظاهری و … باید به دقت روی آن کار شود.

٢- سرعت لود شدن سایت

این مسئله تأثیر زیادی در بازدید از سایت شما دارد، اگر می خواهید بازدید از سایت تان بالا رود، باید وب سایت تان از سرعت بالایی برخوردار باشد. قطعاً اگر افراد بخواهند برای ورود به یک صفحه از سایتتان مدت ها منتظر بمانند، احتمال اینکه سایت را ترک کنند بسیار زیاد است.

٣- واکنش گرا بودن سایت

سایتی که طراحی می کنید باید بتواند خود را با اندازه های مختلف صفحات تبلت، گوشی، کامپیوتر و … تطبیق دهد. این ویژگی باعث می شود تا کاربران با هر دستگاهی بتوانند به راحتی از سایت شما دیدن کنند.

٤- قابلیت وبلاگ نویسی

بهتر است که برای طراحی سایت این قابلیت را در نظر بگیرید. برای این که بتوانید انواع مطالب آموزشی تو زمینه ی کسب و کار خودتان درون سایت تان قرار دهید، باید در آن وبلاگ وجود داشته باشد تا بتوانید مقالات خود را منتشر کنید.

٥- وب سایت پویا طراحی کنید

یک وب سایت پویا بخش های مختلف آن به هم متصل است. در این صورت توسعه ی سایت شما راحت تر است. در وب سایت پویا اگر در وبلاگ خود یک مطلب منتشر کنید، می توانید آن را در لیست آخرین مطالب و … نیز ببینید

٦- بودجه ای که برای طراحی سایت مناسب خودتان در نظر گرفته اید

سایت شما در سطوح مختلفی می تواند طراحی شود. سایت های ساده تا بسیار پیچیده و حرفه ای را می توان در سطح اینترنت دید؛ از این رو هزینه ای که برای طراحی سایت در نظر گرفته اید نیز باید با نوع سایتی که می خواهید از آن استفاده کنید و شروع به طراحی آن کنید متناسب باشد.
تمامی این نکات یک سری مسائل ریز را در خود نهفته دارند که باید همگی بررسی شوند. به عنوان مثال این که مخاطبان شما از چه قشری باشند، در تولید محتوا و گرافیک باید خود را نشان دهد و بتواند در جهت ارضای این افراد نهایت تأثیر را داشته باشد. یک طراح حرفه ای سایت با پرسیدن چند سؤال ساده می تواند بهترین طراحی را برای شما انجام دهد که بتواند یک سایت خوب و با کارایی بالا را رقم بزند.

٣ روش متداول و نوین طراحی سایت

 

با توجه به این که روش های مختلفی برای طراحی سایت وجود دارد باید ابتدا نوع سایت مشخص شود و با توجه به آن روش مناسبی برای طراحی سایت در نظر گرفته شود. با بررسی ٣ روش متداول برای طراحی و سئو سایت می توان مزایا و معایب هر کدام را بررسی کرد.

١ – ساده ترین روش طراحی سایت با کدنویسی سیستم مدیریتی و گرافیکی جدا برای هر سایت

یکی از ابتدایی ترین روش های طراحی سایت است که طراح، به صورت دستی تمامی افزونه هایی که برای سایت مورد نیاز است را می نویسد. این شیوه ی طراحی سایت هر چند زمان بر است و بسیار تخصصی صورت می گیرد؛ اما یک سایت کاملاً اختصاصی را به مشتری عرضه می کند که داخل فضای اینترنت نمونه ی مشابه نخواهد داشت. علاوه بر این سایت سرعت لود بالایی دارد؛ زیرا برای طراحی سایت کدهای کمتری مورد نیاز است و یک سایت سبک ایجاد می شود.
این روش معایبی نیز دارد که شامل موارد زیر است:
• زمان بر بودن طراحی سایت
• هزینه ی بالاتر نسبت به دیگر روش های طراحی سایت
• پشتیبانی و به روز رسانی سایت فقط توسط طراح سایت می تواند صورت گیرد
• هزینه ی مازاد برای پشتیبانی و ادیت سایت
با در نظر گرفتن مزایا و معایب بالا، اگر به دنبال یک سایت تخصصی هستید و می خواهید امنیت بیشتری برای آن در نظر بگیرید، می توانید از این روش طراحی و سئو سایت بهره ببرید.

٢ – طراحی سایت با سیستم های مدیریت محتوا به صورت آماده

یک سری سیستم های مدیریت محتوای آماده مانند وردپرس، جاوا، اپن کارت و … وجود دارد که می توان از آن ها برای تولید و طراحی سایت بهره برد. با توجه به این که سیستم های فوق آماده هستند، زمان و هزینه ی کمتری را برای طراحی وب سایت از این روش صرف می کنید. این مدل طراحی و سئو سایت دارای مزایایی است که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:
• طراحی سایت در زمان کم و با هزینه ی پایین
• پشتیبانی توسط شرکت های متفاوت طراحی سایت
• بررسی و حل ایرادات سایت های طراحی شده با این روش در زمانی کم
• محبوب ترین و کارآمدترین روشهایی که در طراحی سایت از آن استفاده می شود
• استفاده ی راحت از سایت برای افرادی مبتدی و کاربران سایت
• ابزار، ماژول ها و قالب هایی که در زمینه های مختلف وجود دارد تنوع زیادی در این روش دارند و می توان از آنها استفاده کرد
هر چند این روش طراحی سایت مزایای زیادی دارد اما بهتر است کمی هم به معایب آن بپردازیم. یکی از اصلی ترین معایبی که در سایت های طراحی شده با این روش می توان دید، استفاده ی زیادی است که از کد نویسی صورت می گیرد و باعث می شود تا سرعت سایت های طراحی شده با این روش ها نسبت به دیگر موارد کمتر باشد. شاید برای اموری که نیاز به آپلود و یا دانلود زیاد و یا فایل های با حجم بالا وجود دارد این نوع سایت ها چندان بهینه و مناسب نباشند.

٣- سیستم طراحی سایت اختصاصی در کنار محیط گرافیکی مجزا

سومین روش طراحی سایت، در اصل بهترین روش آن می باشد. در این روش، یک سیستم مدیریت محتوا به صورت اختصاصی برای تمامی سایت ها طراحی می شود، سپس تمامی سایت های سفارشی را در این سیستم طراحی شده، پیاده سازی می کنند. طراحی سایت با این روش باعث می شود تا سایت ها قالب وگرافیک متفاوتی با هم داشته باشند و در اصل این مورد تنها تفاوت سایت های طراحی شده است. در این روش، به روزرسانی و ادیت راحت و کم هزینه ی سایت جز مزایای آن به شمار می رود. همچنین این شیوه ی طراحی سایت نیز باعث می شود تا سایت های اختصاصی را بتوانید داشته باشید. ولی طراحی سایت به این روش باید توسط افراد حرفه ای و با تخصص بالا صورت گیرد و افزونه ها و ماژول های این روش نیز کم هستند به همین علت دارای محدودیت در کارکرد خود هستند. البته این سایت ها نیز سبک هستند و سرعت بالایی را برای لود شدن دارند که از مزایای آن محسوب می شود.
این که کدام روش را برای طراحی سایت جهت سئو و بهینه سازی سایت به کار بگیرید بیشتر بر اساس نیاز مشتری، هدف سایت و… است. شما می توانید برای طراحی سایت از تیم سارا وب سایت کمک بگیرید تا بهترین سایتی که مورد نیازتان است طراحی شود. سارا وب سایت با بهترین طراحان و روش های نوین، کار طراحی سایت، سئو و بهینه سازی سایت شما را انجام می دهد و کاری متناسب با نیاز تان به شما ارائه می دهد.

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری ستاره زده شده اند *