بازطراحی سایت، به معنی تغییر روند عادی سایت و تغییر نما و محتوای سایت است. نما و ویوی سایت همان ویترین سایت شما محسوب می شود. در بدو ورود به هر سایتی موضوعی که پیش از هر چیز بازدید کننده را جذب و یا دفع می کند شکل ظاهری سایت است، چینش و نمای سایت اولین وجه معرفی سایت شما است. این که چه ترفندی و دیزاینی را برای این ویترین به کار ببرید معرفی برای سایت شما است. در مرحله بعد، افراد به سایت جذب می شوند و وارد بخش محتوایی سایت می شوند، این مهم که ذهنیتی خوشآیند از شما پیدا کنند و یا بی تفاوت از کنار سایت شما بگذرند ارتباط مستقیمی به دیزاین ظاهری سایت شما دارد.

 

اصول بازطراحی چیست؟

اصولی که منجر به تغییر بنیادی در سایت می شود. زمانی که شما با نگاه حرفه ای رنگ ها را با تک تک اجزای سایت هماهنگ نمایید می توانید سنسور کنجکاوی و علاقه را در بازدید کننده فعال نمایید و به این شیوه تغییر در روند عادی سایت خود ایجاد کنید. این مثالی جهت معرفی و آشنایی اصول بازطراحی سایت است.

نقش نما در سایت ها

نمای سایت ویترین کسب و کار اینترنتی، همان طرح ظاهری سایت است. محتویات سایت، اجناس وب سایت محسوب می شود. اگر سایت شما از نمای هارمونیک و جذابی برخوردار نیست این امکان وجود دارد که با بازطراحی سایت این مشکل را برطرف نمایید. حس تازگی و هارمونیک رنگ ها پس از این که فرد وارد سایت شما شد نقطه مجذوب کننده سایت است. این موضوع نقش موثری برای این که فرد را به بازدید از سایر بخش های سایت ترغیب نماید، دارد. دسته بندی، منو و محتوا بخش بعدی است که مورد بررسی کاربر و بازدید کننده قرار می گیرد. (محتویات، موضوعات مختلفی چون مقاله و یا جنسی برای خرید ممکن است باشد)

چرا از اصول بازطراحی سایت استفاده کنیم؟

اولین پاسخی که به این سوال داده می شود این است که برای این نیاز به بازطراحی سایت داریم تا موفقیت سایت ما را تضمین کند. با این جواب  متوجه می شویم که برای موفقیت سایت دیدی نوآورانه به طراحی آن داشته باشیم. زمانی که بدانید ضامن موفقیت سایت ایجاد تغییر و نوآوری در آن است مسلما با دید حرفه ای به موضوع نگاه می کنیم.

طراحی سایت ممکن است کار ساده ای به نظر بیاید اما این موضوع ارتباط مستقیمی با هویت کسب و کار و برند شما دارد در طراحی سایت چه شما دیدگاهی تجاری داشته باشید و چه اهداف اجتماعی را مد نظر قرار داده باشید، در نظر گرفتن نیاز کاربر در اولویت است. درست است که نمی توان تمام سلایق را در یک طراحی مد نظر قرار داد اما پیدا کردن و اعمال اصول بازطراحی کمک کننده است و تاثیر شگرفی در این زمینه خواهد داشت.

مهمترین اصول بازطراحی سایت

اولین اصل از اصول طراحی سایت معرفی برند کسب و کار است. این که شما داستان برند خود را بتوانید منتقل کنید موضوعی است که کاربر را با اهداف و ارزش هایی که مد نظر شما است تا حدودی آشنا می کند. کاربران همواره مشغول مقایسه هستند و لوگو و برند موضوعی است که کاربر را متوجه برتری شما نسبت به سایر سایت ها می کند و یا شما را در رده پایین تری از لحاظ حرفه ای می دانند. برای انتقال مناسب هویت سایت خود، باید برند شما گویا و شکیل طراحی شده باشد.

دومین گام برای بازطراحی سایت دقت در ویرایش مطالب است. مشتری سایت خود را بشناسید. در این صورت نیازهای او را درک می کنید و از دیدگاه او به سایت خود نگاه می کنید. این گونه  متوجه خواهید شد چه مواردی ویرایش نیاز دارد و به چه شکلی این امر را انجام دهید تا نتیجه مطلوب عاید شما گردد و با دانستن این مورد می توانید ویژگی های کاربردی سایت را ارتقا دهید.

ویژگی های کاربردی سایت

مشخص بودن عناوین برای دسترسی به قسمت های مختلف سایت، علاوه بر اهمیت رنگ بندی مناسب و منوبار مشخص؛ شما نیاز به دسته بندی اطلاعات دارید. مشخص نمودن بخش های مختلف عناوین مقالات و عناوین آنها ( فرضا ثبت نام و اگر سایت تجاری دارید مشخص بودن صفحه خرید؛ دسترسی به عکس ها و مشخصات محصول است) این که کاربر به راحتی در سایت شما موضوعی را که به خاطر آن وارد سایت شده پیدا کند؛ موضوع مهمی است. برای راحتی کاربر با سایت شما و پیدا کردن موارد مورد نیاز کاربر، راه های مختلفی در نظر بگیرید.

به روز رسانی سایت و مدرن کردن سایت

در طراحی سایتی که مدتی است از شروع به کار آن گذشته، چینش و طراحی قالب را هر چند وقت یک بار به روز نمایید. با گذشت زمان سلیقه ها برای طراحی سایت متحول شده است و با این دگرگونی این نیاز احساس می شود که شما مطابق با سلیقه افراد، موارد این چنینی را تغییر دهید. پلتفرم های قدیمی از رده خارج شده اند و لازم است با متد روز بازطراحی شوند. علاوه بر بازطراحی سایت لازم است امکانات سایت را نیز به روز کنید. با عنوان مثال جایگذاری یکی از شبکه های اجتماعی که در گذشته ضرورت نبود هم اکنون نیاز مبرم سایت و جز لاینفک هر سایت محسوب می شود. لینک های ارتباطی داخلی و خارجی از مواردی است که در بازطراحی سایت باید مد نظر قرار گیرد. بازطراحی سایت

ریسپانسیو کردن سایت

 آپشن های جدیدی برای سایت در نظر بگیرید. به عنوان مثال ارتباط با ما از طریق بخش نظرات را در سایت خود بگنجانید و دسترسی به سایت را همسو با جامعه تنظیم نمایید. با توجه به این که بیشترین کاربرد را در زندگی امروزی استفاده از موبایل (برای دسترسی به اینترنت) دارد این مطلب بسیار مهم است که سایت شما ریسپانسیو باشد. بدان معنی که سایت شما که برای صفحات مانیتور طراحی شده در گوشی های موبایل با دیوایس های مختلف نمایش مناسب و استانداری داشته باشد و فرد که تمایل دارد سایت شما را با گوشی مشاهده کند به راحتی به تمام منوها و مطالب سایت دسترسی داشته باشد. اهمیت این موضوع به این دلیل است که اکثر افراد تمایل دارند اطلاعات را از ساده ترین راه دریافت کنند و این امر موجب می شود همسو با این شیوه سایت خود را با نیاز افراد تنظیم  کنید.

ریسپانسیو بودن سایت

نتایج مهم بازطراحی سایت

بالا بردن نرخ بازدید و تبدیل آن به کاربر دائمی و مشتری از مزایای بازطراحی سایت است. اهمیت بازطراحی سایت در این است که افراد اغلب خدمات را (برای دسترسی آسان و راحت ) در اینترنت جستجو می کنند. اغلب این افراد به دنبال جواب سوالات خود و رفع نیازهایشان به اینترنت پناه می برند و این بستر مناسب ترین بستر برای اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم با سرویس یا محصولات و خدمات شما است.

پیدا کردن مشتری جدید برای سایت منجر به سود بالا نیز می شود. مدرن بودن و ریسپانسیو بودن نکات مهمی است اما برای تبدیل بازدیدکننده به مشتری لازم است از فن بازطراحی سایت استفاده نمایید. این امر این گونه میسر می شود که شما خبرنامه ای در سایت خود قرار دهید و یا از کاربر بخواهید اکانتی در سایت شما بسازد و یا ثبت نام کند و در سایت عضو شود. محصول خریداری کند و یا ایمیل ثبت کند. بازطراحی سایت منجر به بالا بردن نرخ بازدید کننده می شود.

بازطراحی سایت چه زمانی باید انجام شود

با روند رو به رشد در طراحی انواع سایت ها می توان گفت عمر مفید شکل ظاهری  یک سایت بین 1.5 سال تا حداکثر 2 سال است. این بدین معنی نیست که از سایت کلا ناامید شوید بلکه برای ادامه راه نیاز به تحولی در زمینه شکل ظاهری و شیوه ارتباط گیری با کاربران دارید. برای این امر مشکلات و مسائل سایت را پیدا کنید و با انعطاف پذیری رویکرد قبلی خود را به روز رسانی نمایید.

این امر می تواند با تغییر تعداد صفحات صورت بگیرد و یا تغییر فونت و رنگ بندی سایت و یا تغییر عکس ها. نمای ظاهری سایت را دلپذیر نمایید. هر زمانی که شما احساس کردید سایت بازدید کننده زیادی ندارد و یا در تبدیل کاربر به مشتری موفق نیست همان زمانی است که لازم است به باز طراحی سایت خود بپردازید. رفتار یک کاربر و نظرات آنها در این امر بسیار کمک کننده است.

نصب ابزارهایی چون گوگل سرچ و گوگل آنالیز می تواند به شما کمک کند که کاربران چه مواردی را بیشتر در سایت شما جستجو کرده اند. این گونه کاربردی ترین صفحات سایت خود را پیدا می کنید و با برنامه ریزی بیشتر از لحاظ محتوایی به غنی سازی آن می پردازید. این موضوع به سئو سایت شما نیز کمک شایانی می کند.

 بازطراحی سایت

موارد مهمی که در بازطراحی مد نظر قرار دهید

پس از بررسی نیازهای سایت و مشتری شناسی و هدف گذاری برای سایت: چک لیستی از نیازهای سایت تهیه نمایید. تغییرات در گوشه گوشه های سایت تاثیرگذار است. کم کردن حجم پوشه های اضافه و به روز رسانی مطالب نیز جزو این دسته از کارها قرار می گیرد. مهمترین مواردی که لازم است برای طراحی باز سایت مد نظر قرار دهید تغییرات در لوگو، پالت رنگ، نوع فونت است که مربوط به بحث برندینگ است. دومین مورد که با تغییر و به روز رسانی تغییر شگرفی در نمای سایت می دهد کم کردن صفحات غیر ضروری و تغییر در منو بار است. تغییر بعدی، تغییر لحن نوشته ها است. نحوه نمایش عکس و استفاده از اسلاید شوهای جدید نیز می تواند در این زمینه موثر باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری ستاره زده شده اند *