انتخاب نام دامنه اولین گام برای راه اندازی وب سایت است. نام دامنه حکم شناسنامه شما را در فضای مجازی دارد، اهمیت آن به حدی است که معرف شما در محیط وب می باشد. شاید موضوع انتخاب نام دامنه ساده به نظر برسد اما حیاتی ترین موضوع برای زنده ماندن و تپش سایت شما انتخاب صحیح و اصولی نام دامنه است این معیار در مقابل سایر مواردی که همیشه در ذهن افرادی که در بدو ورود به این عرصه به دنبال راهی برای رشد و دیده شدن هستند، ضروری تر است.

 

اهمیت نامگذاری دامنه سایت

گستره یا دامنه در فارسی با نام دومین یا دامین خوانده می شود. نامی است که هر وب سایت را از سایت های دیگر متمایز می کند. دامنه نامی مختص یک وب سایت است و نوعی آدرس مخصوص محسوب می شود که افراد را به سوی سایت شما هدایت می کند. اهمیت آن به این دلیل است که  معرف عملکرد و اعتبار شما است. این نام علاوه بر زیبایی و سادگی لازم است تاثیرگذار باشد تا در ذهن مخاطب ماندگار شود. و دلیل اهمیت آن همین موضوع است.

دامنه چیست؟

نام و یا آدرسی که معرف شما در صفحات url است و توسط این نام اصطلاحا سایت شما فراخوانی می شود. دامنه از چند بخش تشکیل شده است، سه بخش متفاوت آن توسط دات (نقطه )از هم جدا می شوند. بخش اول دامنه ماهیت آدرس را مشخص می کند مانند “www” و بخش دوم که دومین ” Name “خوانده می شود. این بخش مهمترین بخش دامنه است که با انتخاب صحیح نام  آن می توانید برند خود را ماندگار کنید. بخش سوم  معرف کشور است ، محلی است  که دامنه مربوط به آن است. نام دامنه اسم اصلی سایت و در واقع آدرس دقیقی وب سایت می باشد. “www” و “google” و “com”  در این جا گو گل نام دامنه است و همان آدرسی که در ذهن افراد نقش بسته است.

انواع دامنه ها

دامنه ها از لحاظ تعداد حروف متفاوت هستند و البته هر دامنه با هر تعداد کاراکتر مشخصه و معرف موضوعی است. فرمول یا قانون کلی دامنه ها تعداد حروف دامنه است. تعداد کمی از دامنه ها تعداد حروف آنها بیشتر از 3 تا است. دامنه های org ,com ,net معروف ترین دامنه های موجود هستند که هر کاربری یک بار هم از موتورهای جستجوگر استفاده کرده باشد با این دامنه ها  آشنا است

Com:comericalبه معنی تجاری است. سایت هایی که به امور فروشگاهی و ارائه خدمات می پردازند از این دامنه استفاده می کنند.

Net :Network به معنی شبکه است. سایت های اطلاع رسانی و خبری و شرکت های مجازی و اینترنتی از این دامنه ها استفاده می کنند.

وOrgorganization به معنی سازمان است، برای فعالیت های غیر تجاری و موسسات و سازمان های غیر انتفاعی مورد استفاده قرار می گیرد.

 هر کدام از این دامنه ها مطابق با تعریف خود در محل صحیح باید استفاده شود این قواعدی است که تمامی سایت های مشهور و شرکت های آنها مد نظر قرار می دهند.

سری دوم دامنه های سه حرفی

:Biz سایت های شغلی با رویکرد تجاری، مربوط به تجارت الکترونیک از این دامنه ها استفاده می کنند

Name: دامنه ای برای افرادی است که می خواهند برای خود وب سایت شخصی خارج از فعالیت های معمول سری اول دامنه ها داشته باشند و معمولا با نام شخصی خود این دامنه ها را به ثبت می رسانند

:Info این دامنه ها بیشتر جهت اطلاع رسانی مورد استفاده قرار می گیرند حال این رویکرد تجاری باشد و یا اجتماعی

این دامنه های جدید برای رفع نیاز نام ها، برای سری قبل دامنه ها ساخته شده است. در مواجهه با کمبود نام برای دامنه های قبلی این دامنه ها راه اندازی شد. که اغلب به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرد و پس از آن شما برای تمدید آن تقریبا دو برابر سری دامنه های قبلی باید پول پرداخت نمایید.info  از این نمونه دامنه ها است.

 نام دامنه

دامنه های دو حرفی

سری بعد دامنه ها، دامنه های بین المللی کشورهای جهان است این دامنه ها دو حرفی هستند. این دامنه ها در واقع ابتدای نام کشورها است. از نمونه هایی از این دامنه ها است BZ:Beliz وTV:Tuvalu و IR

Ir  در واقع دامنه بین المللی ایران است. دسته های دیگری از دامنه هم وجود دارد که ذکر آن در این مقاله نمی گنجد.

بخش های مهم نامگذاری سایت

اسم سایت همان  نام دامنه وب سایت خواهد بود. برای نامگذاری این بخش لازم است به موارد زیادی توجه نمایید. مهم نیست فعالیت شما چه باشد، با انتخاب نام هر واژه، عبارتی که برای نام دامنه در نظر بگیرید گویای هویت سایت شما خواهد بود. بنابراین لازم است نامی همسو با فعالیت های سایت خود انتخاب کنید. این نام با عنوان امضای شخصی شما در url به نمایش در خواهد آمد.

بایدها و نبایدهای انتخاب نام دامنه سایت

نکته اول در انتخاب نام دامنه، این است که هر پسوند، عبارتی را برای دومین خود انتخاب می کنید باید مطابق با خدمتی باشد که در سایت خود انجام می دهید. استفاده از یک دامنه org برای کسب و کاری محلی کاری غیر حرفه ای و مشکل ساز خواهد بود و در آینده ای نه چندان دور بالاجبار به فکر تعویض دامنه خود خواهید افتاد برای مواجه نشدن با چنین مشکلی به نکات مهم در نامگذاری نام دامنه سایت دقت نمایید.

مهمترین نکته در نامگذاری دامنه سایت

در نامگذاری سایت دقت کنید نام سایت شما خواندن (تلفظ) و نوشتن آن یکی باشد. این موضوع مهمی برای سئوی سایت نیز محسوب می شود بنابراین تلفظ آن با نگارش آن باید یکی باشد.

-استفاده از اعداد در دامنه غیر حرفه ای است: افرادی که به تازگی تصمیم به انتخاب نام دامنه سایت دارند بعد از روبرو شدن با ثبت نام خاصی ( نام دامنه ای که مورد نظر ایشان است قبلا ثبت شده است ) با اضافه کردن عدد یا خط فاصله دامنه را به ثبت می رسانند این امر شاید در ابتدا هوشمندانه به نظر برسد اما موجب هدایت کاربر به سوی وب سایت های دیگری می شود که ممکن است رقیب نیز محسوب شوند، زیرا در حالت عادی هیچگاه افراد شماره و خط تیره برای فراخوانی وب سایت ها درج نمی کنند.

 نام دامنه

انتخاب دامنه های پر کاربرد برای موفقیت سایت

پیشنهادهای وسوسه انگیزی برای استفاده از دامنه های جدید همه روزه به کاربران داده می شود به طوری که برخی اشتراک یک ساله را به صورت رایگان در اختیار کاربر قرار می دهند. هر چند این فرصت برای بسیاری افراد، زمینه رشد فراهم می آورد اما باید توجه داشت بعد از این یک سال این دامنه که جزو کم کاربردترین دامنه ها است پولی تقریبا دو برابری برای تمدید دامنه نسبت به دامنه های پر کاربرد از کاربر دریافت می کنند.

Com  دامنه مشهوری است که 80 درصد وب سایت ها با نام این دامنه خاتمه می یابند و این موضوع به نوعی برند بودن، اعتبار ویژه ای است که این دامنه دارد. اعتباری که برای سایت نیز به ارمغان می آورد. پس قبل از اینکه با نگاهی متجددانه سراغ سایر دامنه ها بروید حتما com  را برای وب سایت خود انتخاب کنید. که علاوه بر اینکه از لحاظ هزینه ای مناسب است؛ اعتبار ویژه ای به وب سایت شما خواهد داد.

دامنه هایی با نام ساده و روان بیشتر سرچ می شوند

ساده و روان بودن نام یک دامنه و سادگی و راحتی تایپ نام دامنه به برند شدن یک سایت کمک می کند. فراخوانی سایت با نام های ساده از تراز بالایی برخوردار است این امر در ماندگار شدن برند در ذهن و ماندنی شدن نام سایت نیز کمک می کند. برای این کار می توانید به چند نفر پیشنهاد دهید نام دامنه شما را روی urlبزنند و یا تلفظ کنند. اگر در تلاش اول بیشتر از 2 نفر دچار مشکل  است به فکر تعویض نام دامنه خود باشید.

طول دامنه

کوتاه بودن  نام دامنه در نقش بستن و در ذهن ماندن کاربر تاثیر به سزایی دارد. دامنه کوتاه و عبارت قصار که حاوی فعالیت های شما باشد بسیار مناسب است. این که طول یک دامنه بلند باشد امری غیر حرفه ای است و در مدت کوتاهی مشکل ساز خواهد شد. نام های کوتاه و ساده اما پر معنی با کلمات کلیدی بعدها در بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو موثر و کارا است این امر گرچه کمی دشوار به نظر می رسد اما با کمی خلاقیت قابل انجام است .

علاوه بر خواندن و نوشتن یکسان نام، دامنه باید قابل فهم باشد. این موضوع موجب ایجاد کلمه کلیدی در ذهن کاربر می شود و موجب ماندگاری بیشتر در ذهن کاربر می شود.

 نام دامنه

چند نکته مهم در انتخاب نام دامنه سایت

– به کارگیری نام هایی مشابه برندهای تجاری مشهور منجر به شکست حرفه ای سایت شما می شود.

-حداقل حروف، را برای ثبت دامنه به کار برید.

-دامنه ها را از طریق مراکز دارای مجوز تغییرات و جابجایی ثبت کنید.

-سازمان های داخل کشور بهتر است از پسوند ir استفاده نمایند.

– برای نامگذاری دامنه از نام شرکت خود استفاده نمایید. این امر در امور تجاری بسیار تاثیرگذار است.

-استفاده از حروف بزرگ در ابتدای دامنه به ماندگاری بیشتر نام دامنه در ذهن کاربران کمک می کند.

ابزار انتخاب نام دامنه

ابزارهایی هم برای نامگذاری دامنه ها در اختیار کاربران قرار گرفته است این ابزار در انتخاب اسم دامنه ها به شما کمک می کند. از جمله این ابزار domainer است با درج نام دامنه خود در این ابزار به شما می گوید که آیا دامنه مورد نظر به ثبت رسیده است؟ در صورتی که قبلا نام دامنه مورد نظر ثبت شده باشد گزینه های مشابه و بهینه و استاندارد را برای انتخاب دامنه در اختیار شما قرار می دهد.

سایت iner و Name boyTyper Doma: سایت هایی سریع برای اطلاع از ثبت شدن نام مورد نظر شما است که پیشنهادات بسیاری در زمینه نام های مشابه به شما ارائه می کند.

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری ستاره زده شده اند *