هاست چیست و انواع مختلف آن 

خدمات میزبانی وب هاست ، اساساً طرحی در اینترنت می باشد که سایت شما در آن قرار گرفته است. اگر شما یک وبسایت دارید، باید آنرا در وب قرار دهید، و این سرویس میزبانی وب هاست، صاحبخانه است که سایت شما براساس آن پایه گذاری شده و آن را اجرا می کند تا مشتریان بتوانند در هنگام تایپ URL سایت به وب سایت دسترسی پیدا کنند و ببینند.

 

انواع مختلفی از خدمات میزبانی وب هاست وجود دارد که باعث رونق کسب و کار می شود و نیازهای مختلف کسب و کار را تأمین می کنند. برخی از شرکت های میزبانی وب هاست تمام وب سایت شما را ایجاد می کنند، در حالی که بعضی دیگر از شرکت ها فقط فضای هاست را در اختیار مشتریان قرار میدهند و مشتری باید خود نسبت به طراحی سایت و بارگزاری آن اقدام لازم را انجام دهد . بسته به مدل و اندازه کسب و کار شما، شما می توانید شرکت میزبانی وب هاست را براساس خدماتی که برای نیازهای شرکت مناسب می باشد را انتخاب نمائید.

 

چگونه می توانید بهترین شرکت میزبانی وب هاست را انتخاب کنید؟

 

بدون تردید بهترین میزبانی وب هاست، می تواند توانایی شما را در جهت بهبود وضعیت کسب و کار یاری نماید.

 

 

برای رسیدن به این منظور باید نکات زیر را رعایت کنید:

1- پهنای باند
اولین چیزی که باید در هنگام برای خرید به آن توجه کنید ، ارزیابی فضای هاست و نیازهای پهنای باند می باشد اگر سایتی که می خواهید راه اندازی کنید دارای صفحات متعدد باشد و دارای بازدید کننده بیشتری باشد باید پهنای باند مناسب را انتخاب نمائید . اگر سایت شما دارای مقدار زیادی گرافیک ، ده ها صفحه و بازدید کننده زیادی داشته باشد ، شما به پهنای باند و فضای هاست مناسب نیاز دارید. اگر سایت شما ساده باشد و ترافیک کمی داشته باشد ، می توانید فضای هاست و پهنای باند کمتری را انتخاب کنید.

2- سازگاری
قبل از خرید هاست و فضای میزبانی وب باید امکاناتی که قرار است سایت ارائه دهد را بدانید و براساس آن فضای هاست مناسب را انتخاب کنید ، اگر یکی از موارد مهم را نادیده بگیرید در آینده با چالش جدی مواجه خواهید شد مثلاً انتخاب سیستم عامل مناسب با سیستم عامل سایتی که طراحی کرده اید باید باشد.

 

3- مورد اطمینان بودن شرکت خدمات دهنده میزبانی وب هاست
قابلیت اطمینان و قابلیت اطمینان ویژگی های مهمی است که باید در هنگام خرید برای میزبانی وب مورد توجه قرار گیرد

 

4- امنیت
امنیت نیز یک مسئله اساسی است. انتخاب یک ارائه دهنده میزبانی وب بدون در نظر گرفتن ویژگی های امنیتی ، انتخابی اشتباه است همه موارد مانند فایروال ها، پشتیبان گیری روزانه و تأیید هویت کاربر باید مورد نظر قرار باشند همچنین بهتر است هاست دارای امکانات هشدار دهنده نیز باشد تا در صورت به خطر افتادن امنیت سایت آنرا به صاحب سایت اطلاع دهد .

 

 

یک وب سایت بزرگ و پیشرفته باید امکانات پیشرفته نیز داشته باشد که به شرح زیر به توضیح موارد می پردازیم :

1- هاست اشتراکی
شرکت ها میزبانی وب هاست می توانند براساس میزان خدماتی که مشتریان می خواهند مقداری از فضای هاست را با امکانات خواسته شده به اشتراک. این نوع فضای هاست برای وبسایتهای پایه مانند ارسال ایمیل، اشتراک گذاری فایلها و سایتهای تجارت الکترونیک مناسب می باشند. میزبانی مشترک هاست ارزان ترین و بنابرین هوشمندانه ترین گزینه برای کسب و کارهای کوچک می باشد .

2- VPS
سرور اختصاصی مجازی برای اهداف مختلف از جمله توسعه کسب و کار و ، شما می توانید با ریموت دسکتاپ به سرور اختصاصی دستیابی پیدا کنید و اطلاعات مورد نظر را مدیریت نمائید در این نوع سرور اختصاصی شما می توانید از منابع مختلفی استفاده کنید اعم از حافظه ذخیره شده تا قدرت پردازش و …

3- اختصاصی
میزبانی اختصاصی در سطح دیگری است. علاوه بر گرفتن سرور خود، میزبانی اختصاصی به شما امکان کنترل کامل بر سرور را میدهد. به این معنی است که شما دسترسی کامل به امکانات دارید و می توانید امکاناتی را که دوست دارید مدیریت کنید. این نوع بسته دارای مجموعه ای از ویژگی های پیشرفته است که ممکن است برای همه نوع کسب و کار لازم نباشد.

 

4- هاست های مبتنی بر وردپرس
وردپرس یک سرویس میزبانی مشترک است که به مشتریان خدمات ارائه می دهد . سرورهای وردپرس طور متفاوتی بهینه شده اند و دارای ویژگی هایی هستند که کارایی وردپرس بیشتر می کنند مانند زمان بارگذاری سریعتر، پیش نصب، ویژگی های امنیتی که به طور خاص با وردپرس و به روز رسانی وردپرس کار می کنند. این نوع از هاست ها برای کسب و کارهایی که وبسایت آنها برپایه وردپرس بناگذاشته شده است مفید می باشد .

 

 

فاکتورهای مهم در تعیین هاست باکیفیت 

 

کیفیت میزبانی تحت تاثیر عوامل متعددی است که به فرآیند تصمیم گیری شما بستگی دارد. برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

  • سرعت بالای بارگذاری و لود سایت

هرگاه بازدید کننده ای سایت شما را مشاهده می کند، اطلاعات و تصاویر از طریق ارتباط اینترنت به سمت کاربر ارسال می شود و در رایانه او ذخیره می گردد. این          ارتباط اینترنت، محدود است و ممکن است در اثر ترافیک بالا ، کند شود. ۹۹ درصد سایت های اینترنتی ترافیک حدود یک تا دو گیگابایت ایجاد می کنند.

سرعت دسترسی هاست و همچنین منابع اختصاصی به‌خصوص منابع سخت‌افزاری

  • پشتیبانی مشتری
    ممکن است در اثرگذشت زمان و بروز بعضی مشکلات ، مشکلی در راه اندازی سایت شما بوجود آید بنابرین اگر اطمینان حاصل کنید که شرکت دهنده خدمات میزبانی وب دارای پشتیبانی های لازم را انجام می دهد در آنصورت استرس و فشار کمتری را متحمل خواهید شد و پس از ارتباط با واحد پشتیبانی شرکت میزبانی وب مشکلتان را می توانید حل کنید.
  •  محل
    تعداد سرورها و مکان سرورها نقش مهم و بسزایی در سرعت بارگیری و سرویس دهی به سایت شما دارد ، بدیهی است که هر چه سرور در دسترس باشد کار سرویس دهی سریعترانجام خواهد شد بهتر است از سرورهایی استفاده کنید که به محل زندگی شما نزدیک ترند.

 

نحوه تعیین هزینه میزبانی وب :

 

هزینه میزبانی وب به میزان فضای هاست و نوع خدماتی از جمله خدمات ایمیل ، ارسال پیام کوتاه ، ارسال و دریافت ایمیل ، بستگی دارد.

5 اشتباه رایج در هنگام خرید فضا و خدمات هاست:

1- تصور نامحدود بودن فضای هاست ( پهنای باند ):
مشتریانی وجود دارند که تصور می کنند فضایی که خریداری کرده اند نامحدود بوده و هرچقدر اطلاعات بخواهند می توانند در هاست قرار دهند ولی با گذشت زمانی محدود متوجه می شوند که فضای هاست آنها پرشده است بنابرین مجبور می شوند مبلغ زیادی جهت ارتقاء فضای هاست به شرکت خدمات دهنده بپردازند .

2- گرفتن خدمات ضعیف و کم ، از شرکت ارائه دهنده خدمات هاست:
ممکن است شما موقع خرید هاست ، به تمامی نیازهای خود در آینده توجه نکنید و خدمات کمتری را خریداری بکنید ، بعد از مدتی متوجه می شوید که بایستی سایت دارای امکاناتی ببیشتر از امکانات اولیه باشد در اینصورت باید با صاحبان شرکت وارد مذاکره شوید و ببینیدآیا آنها می توانند خدمات مورد نظرتان را در سایت فعال کنند یا نه ، اگر شرکتی که از آن خرید کرده اید فاقد همچنین امکاناتی باشد شما دچار چالش خواهید شد و باید برای جابجایی سایت و خرید خدمات مورد نظر از شرکتی دیگر اقدام نمائید .

3- انجام ندادن تحقیق مناسب:
همانطور که در بند 2 اشاره شد عدم تحقیق نسبت به خدماتی که قرار است در سایت قرار گیرد و امکانات مورد نظر جهت ارائه آن خدمات ، مشکلات فراوانی را به دنبال خواهد داشت بنابرین توصیه می شود قبل از خرید و راه اندازی وبسایت ، تحقیقات لازم را در خصوص شرکت و خدمات سایتتان انجام دهید و بعد از اطمینان از متناسب بودن نوع خدمات شرکت میزبانی وب هاست با نوع خدماتی که شما قرار است به مشتریان از طریق سایت ارائه بدهید ، می توانید با خیال راحت قرارداد بسته و از خدمات شرکت میزبانی وب هاست استفاده نمائید .

4- خرید حجم کم:
بعضی از افراد تصور می کنند که اگر در ابتدا هزینه کمتری از بابت میزبانی وب هاست پرداخت کنند در هزینه صرفه جویی کرده اند در حالی که این کار ، در آینده می تواند صدمات جبران ناپذیری را به همان افراد بزند و مجبور بشوند هزینه های بیشتری بپردازند .

5- ندانستن قیمت واقعی فضا و خدمات گرفته شده :
افراد بدون دانستن قیمت واقعی فضا و خدمات نسبت به خرید آن اقدام می کنند و بعد از مدتی متوجه می شوند که قیمت واقعی فضا و خدمات گرفته شده ، مناسب نمی باشد . لذا عدم تحقیق آنها در ابتدا ممکن است موجب بروز اختلاف بین شرکت خدمات دهنده و آنها شود .

نتیجه:
بهتر است قبل از خرید فضای هاست و اشتراک فضای وب ، تحقیق لازم و کافی را درخصوص نوع خدمات و امکاناتی که قرار است به مشتریان ارائه دهید را جمع آوری نموده و همچنین شرکت های ارائه دهنده خدمات وب هاست را بررسی نموده اقدام لازم و مقتضی را انجام دهید .

 

راهنمای کوتاه برای انتخاب سرور وب مناسب :

 

1- مشخص کردن مشخصات سیستم عامل ( لینوکس یا ویندوز ) : سایتی که شما می خواهید راه اندازی کنید بر پایه کدام سیستم عامل طراحی شده است لینوکس یا ویندوز بعد از دانستن این اطلاعات می توانید سرور مناسب سیستم عامل سایت طراحی شده را بیابید .
2- تعیین اهداف راه اندازی سایت : شما باید هدفتان را برای طراحی سایت مشخص کنید و بدانید که چه امکاناتی را در موقع راه اندازی و چه امکاناتی را بعداً نیاز خواهید داشت .
3- تعیین فضای هاست مناسب سایتتان:  پس از تعیین اهداف شما باید بدانیدکه به چه میزان فضای هاست نیاز دارید و براساس آن تصمیم مقتضی را بگیرید.
4- تحقیق در خصوص نحوه پشتیبانی شرکتهای میزبانی وب : برای برطرف کردن مشکلات در آینده باید بدانید شرکت میزبانی وب به چه اندازه سایت شما را پشتیبانی می کند.
5- تعیین افزونه ها و برنامه ها : اگر شما از سیستم های مدیریت محتوا استفاده می کنید بهتر است بدانید شرکت های خدمات دهنده میزبانی وب چه مقدار CMS شما حمایت می کنند آیا افزون های مورد نیاز را می توانید در سرور خریداری شده نصب کنید یا نه .

 

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری ستاره زده شده اند *