ریدایرکت (redirect) یا تغییر مسیر به معنای انتقال خودکار کاربران و موتورهای جستجو به آدرس دیگری است. درواقع کاربران در هنگام ریدایرکت به صفحاتی که ابتدا روی لینک آن‌ها کلیک کرده‌اند وارد نمی‌شوند بلکه سایت یا صفحه‌ی جدید دیگری را مشاهده خواهند کرد.

ریدایرکت چیست؟

ریدایرکت (redirect) یا تغییر مسیر به معنای انتقال خودکار کاربران و موتورهای جستجو به آدرس دیگری است. درواقع کاربران در هنگام ریدایرکت به صفحاتی که ابتدا روی لینک آن‌ها کلیک کرده‌اند وارد نمی‌شوند بلکه سایت یا صفحه‌ی جدید دیگری را مشاهده خواهند کرد.

چه زمانی نیاز به ریدایرکت داریم؟

یکی از مواردی که باید از ریدایرکت استفاده کنیم این است که آدرس برخی صفحه‌های وب‌سایت یا تمامی صفحات آن تغییر کرده‌اند، برای اینکه کاربران و موتورهای جستجو بتوانند آدرس‌های جدید را مشاهده کنند نیاز به ریدایرکت آدرس‌های وب‌سایت قدیم به جدید داریم.
یکی دیگر از زمان‌هایی که نیاز به ریدایرکت داریم زمانی است که یک صفحه از وب‌سایت چندین آدرس مختلف دارد و این چند آدرسه بودن یک صفحه باعث ایجاد محتوای تکراری در یک وب‌سایت می‌گردد که از نظر سئو قابل قبول نیست بنابراین لازم است تا تمامی آدرس‌ها را بر روی یک آدرس اصلی ریدایرکت نماییم.
بنابراین در دو حالت کلی نیاز به ریدایرکت صفحات داریم: حالت اول، زمانی که تمامی صفحات وب‌سایت به آدرس‌های جدید تغییر داده کرده‌اند. این مورد زمانی برای یک وب‌سایت پیش می‌آید که ساختار پیوند یکتای همه‌ی لینک‌های وب‌سایت تغییر داده شود یا قصد تغییر دامنه‌ی سایتی به دامنه‌ی دیگری داشته باشیم.
حالت دوم مربوط به زمانی است که فقط آدرس بعضی صفحات وب‌سایت تغییر کرده‌اند که نیاز است آدرس همان صفحات به صفحات جدید ریدایرکت گردد به‌عنوان‌مثال قصد دارید یک صفحه از محصولات فروشگاه اینترنتی شما حذف گردد، در این مورد هم از نظر سئو بهتر است صفحه ی حذف شده آن محصول را به صفحه ی دیگری از وب‌سایت ریدایرکت نمایید.

بررسی تأثیر ریدایرکت بر سئو

ممکن است شما برای سایت خود سال‌ها زحمت کشیده باشید و بازدیدکنندگان زیادی نیز داشته باشید و ازنظر سئو و موتورهای جستجو دارای رتبه‌ی بالایی باشید ولی به دلایلی مجبور به تغییر آدرس صفحات یا دامنه آن هستید در این صورت اگر ریدایرکت صفحات سایت یا ریدایرکت دامنه سایت شما به‌درستی انجام نگیرد قطعاً تعداد کثیری از بازدیدکنندگان خود را از دست خواهید داد زیرا آن‌ها قادر به مشاهده وب‌سایت شما نخواهند بود به دنبال از دست دادن بازدیدکنندگان سئو سایت شما با افت شدیدی مواجه خواهد شد. درصورتی‌که می‌توان بازدیدکنندگان خود را به‌راحتی به آدرس جدید وب‌سایت هدایت و راهنمایی نمود.
درباره تأثیر ریدایرکت بر سئو می‌توان اشاره کرد که بیشتر انتقال‌ها به‌درستی انجام می‌گیرد ولی بهتر است تعداد ریدایرکت ها به حداقل برسد.

ریدایرکت دامنه

زمانی که شما قصد تغییر آدرس اینترنتی دامنه‌ی خود را داشته باشید باید دامنه‌ی قبلی خود را به دامنه‌ی جدید موردنظر ریدایرکت نمایید. مثلاً اگر نام دامنه‌ی وب‌سایت شما آدرس test.com باشد و ما بخواهید آن را به آدرس test.ir تغییر دهید باید دامنه‌ی قبلی را به دامنه‌ی جدید ریدایرکت کنید زیرا در غیر این صورت بازدیدکنندگان شما با مشاهده آدرس دامنه‌ی قبلی با خطا مواجه می‌شوند.
درصورتی‌که چندین دامنه با محتوای یکسان را برای یک سایت داشته باشید بهتر است ازنظر سئو دامنه‌ها به یک دامنه ریدایرکت شود تا ازنظر سئو وب‌سایت شما در رتبه‌ی بالاتری قرار گیرد.

ریدایرکت صفحات سایت

اگر بخواهید صفحه یا چندین صفحه از وب‌سایت خود را به آدرس جدیدی تغییر دهید نیاز است تا ریدایرکت انجام گیرد. به‌عنوان‌مثال اگر بخواهید صفحه‌ای به آدرس test.com/url را به 1test.com/url تغییر دهید نیاز است صفحه قدیمی به صفحه جدید انتقال یابد.
انواع ریدایرکت ها کدامند؟
3 نوع ریدایرکت برای وب‌سایت‌ها وجود دارد:
یا ریدایرکت دائمی یا ریدایرکت ۳۰۱ (۳۰۱ redirect)
ریدایرکت موقت یا ریدایرکت ۳۰۲ (302 redirect )
یا ریدایرکت موقت یا متا تگ رفرش (Meta refresh)

ریدایرکت ۳۰۱ چیست؟

برای ریدایرکت دائم آدرس قدیمی به آدرس جدید استفاده می‌شود. این نوع از انتقال از نظر سئو یکی از بهترین روش‌ها محسوب می‌گردد. می‌توانید در هر نوع سیستم مدیریت محتوایی از کد ریدایرکت 301 استفاده نمایید. کد انتقال 301 موجب می‌گردد تا کاربران به صفحه‌ی موردنظر شما به‌طور خودکار منتقل شوند.
در این نوع انتقال علاوه بر اینکه آدرس قبلی به آدرس جدید منتقل می‌گردد سئو و رتبه آن‌ها نیز انتقال می‌یابد به‌عبارتی‌دیگر با کمک این انتقال سئو و رتبه آدرس قبلی نیز جایگزین می‌شود.
زمانی کاربر مطلبی را توسط موتورهای جستجو می‌کند، پیامی را دریافت می‌کند که به کد وضعیت معروف است. ریدایرکت 301 نیز خود یک کد وضعیت می‌باشد که به موتورهای جستجو یا مرورگرها می‌گوید صفحه‌ای که آن‌ها به دنبال آن هستند به صفحه‌ی دیگری منتقل‌شده است و باید در جای دیگری به دنبال آن باشند.

چگونگی ریدایرکت 301

دو روش برای انجام ریدایرکت نوع 301 وجود دارد: در روش اول انتقال از طریق فایل htaccess بر روی سرور انجام می‌گیرد. در روش دوم ریدایرکت ۳۰۱ در صفحات سایت انجام می‌گیرد.
برای ویرایش فایل htaccess. باید توسط FTP وارد فایل‌های سایت خود بر روی سرور شوید و آن را ویرایش کنید و مجدداً آن را بر روی وب‌سایت خود بار گزاری کنید. برای افرادی که دانشی در مورد کار با سرور ندارند استفاده از این روش پیشنهاد نمی‌گردد.
نحوه ریدایرکت لینک یا صفحه‌ای از سایت:
Redirect 301 /old.html /new.html
old.html آدرس قدیم وب‌سایت است، new.html آدرس جدید وب‌سایت می‌باشد.

نحوه ریدایرکت یک پوشه:
RedirectMatch 301 /old(.*) /new/$1
نام پوشه قبلی را به‌جای old و نام پوشه جدید را به‌جای New قرار دهید.

نحوه ریدایرکت آدرسی به آدرس وب‌سایت دیگر:
Redirect 301 /pageA https://test.com/pageB

نحوه ریدایرکت دامنه‌ی قدیم به دامنه جدید:
در اینجا test.ir دامنه قدیمی می‌باشد و test.com دامنه جدید ماست.
# Note by test: Redirect from old-website to new-website
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^ test.ir [NC,OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^ test.ir [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https:// test.com /$1 [L,R=301,NC]

نحوه ریدایرکت تمام صفحات و دامنه قدیمی به تمام صفحات در دامنه‌ی جدید:
بعد از انتقال هر آدرسی از سایت به آدرس test.ir را در مرورگر وارد کنیم همان آدرس در سایت به آدرس test.com نیز مشاهده خواهیم کرد.
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine on
RewriteRule ^(.*)$ https://test.com/$1 [R=301,L]
</IfModule>

نحوه ریدایرکت آدرس بدون www به آدرس www:
به‌عنوان‌مثال شما اگر بخواهید آدرس test.com را به www.test.com ریدایرکت کنید از کد زیر استفاده کنید:
# Note by test: Redirect from non-www to www
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^test.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://www.test.com/$1 [L,R=301,NC]

نحوه ریدایرکت آدرس با www به آدرسی دیگر بدون www:
به‌عنوان‌مثال شما اگر بخواهید آدرس www.test.com را به test.com منتقل کنید می‌توانید از کد ریدایرکت زیر استفاده کنید.
# Note by test: Redirect from www to non-www
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.test.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://test.com/$1 [L,R=301,NC]

نحوه ریدایرکت آدرس http به آدرس https
به‌عنوان‌مثال شما اگر قصد ریدایرکت آدرسی به نشانه http://test.com را به https://test.com
را دارید می‌توانید از کد زیر استفاده کنید:
# Note by test: Redirect from http to https
RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?test\.com
RewriteRule ^(.*)$ https://test.com/$1 [R,L]
در روش دوم برای ریدایرکت باید کدی به صفحه اضافه گردد . نحوه ریدایرکت 301 توسط کد به شرج زیر می‌باشد:
[jv_label background_color=”#09c” font_size=”13″ border_radius=”0″ text_color=”#ffffff”]<?php
// MyExampleFile.php
header(“HTTP/1.1 301 Moved Permanently”);
header(“Location: http://www.my-blog.com/a-new-destination”);
?>[/jv_label]

ریدایرکت ۳۰۲ چیست؟

در این نوع ریدایرکت آدرس‌ها به‌صورت موقتی انتقال داده می‌شوند. این ریدایرکت زمانی کاربرد دارد که بخواهید یکی از صفحات سایت خود را به‌طور موقت و برای مدت زمان کوتاهی به آدرس دیگری انتقال دهید.
ریدایرکت 301 و 302 کاربردی یکسان دارند. توسط این دو نوع انتقال، هم بازدیدکنندگان و هم موتورهای جدید به آدرس جدید منتقل می‌شوند.
ازنظر سئو نیز نتیجه در هر دو یکسان است مثلاً اگر با کلمه کلیدی سئو در رتبه‌ی ول بوده‌اید بعد از ریدایرکت نیز نتیجه به همین ترتیب خواهد بود. شما می‌توانید با توجه به نوع انتقالی که مدنظر شماست اعم از موقت یا دائم، می‌توانید یکی از این دو نوع انتقال را انجام دهید.

هریک از ریدایرکت های 301 و 302 بایستی در صورت نیاز استفاده شوند و دقت نمود این دو نوع ریدایرکت هیچ‌وقت اشتباهاً به‌جای ریدایرکت دیگری استفاده نگردد. از نظر سئو اگر از ریدایرکت 302 استفاده نمایید رتبه‌ی وب‌سایت اصلی شما حفظ خواهد شد، این حالت تا زمانی که صفحه ریدایرکت شده در موتورهای جستجو نمایش داده نشود، دیگر در نتایج موتورهای جستجو قادر به مشاهده آن نخواهید بود.
برای انتقال موقت نیز نباید از ریدایرکت نوع 301 استفاده کرد زیرا با این نوع انتقال رتبه‌ی دامنه‌ی اصلی شما حذف می‌شود و به دامنه‌ی جدید انتقال می‌یابد. اگر پس از گذشت زمانی سایت خود را در نتایج موتورهای جستجو بررسی نمایید رتبه‌ی آن مانند گذشته نیست و از نظر گوگل رتبه‌ای ندارد.

ریدایرکت با تگ Rel=Canonical

توسط تگ rel=canonical نیز ریدایرکت قابل انجام است و برای انجام نیاز به کد نداریم و این تگ در متتگ های سایت قرار داده می‌شود و در سطح صفحات قابل انجام می‌باشد.
در هنگام جستجو موتورهای جستجو با مشاهده این تگ موجه می‌شوند که صفحه‌ی آن‌ها صفحه‌ی اصلی نیست و آن را ایندکس نمی‌کند و به دنبال نسخه اصلی سایت می‌گردد. به‌عبارتی‌دیگر اگر سایتی با چندین صفحه با محتوای تکراری دارید می‌توانید با قرار دادن این تگ به مرورگرها بگویید کدام‌یک از صفحات شما اصلی هستند.

ریدایرکت توسط روش متا تگ Refresh

این روش در سطح صفحات سایت انجام می‌گیرد، نسبت به سایر روش‌های ریدایرکت سرعت کمتری دارد و نمی‌تواند به‌درستی سئو را انتقال دهد.
از نشانه‌های وجود متاتگ رفرش در سایت‌ها، رفش خودکار سایت‌هاست و این رفش به‌واسطه قرار دادن کد html در سایت انجام می‌گیرد. اگر در حال بازدید از یک سایت هستید آن به‌طور مداوم رفرش گردد مطمئناً از آن سایت سریع خارج می‌شوید.

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری ستاره زده شده اند *