حتما شده است که بارها واژه ی وبمستر را شنیده باشید. در ابتدا باید ببینیم که تعریف وبمستر چیست؟ یک وبمستر کسی است که محتوای و سازمان یک وب سایت را ایجاد و مدیریت می کند،سرور و جنبه های برنامه نویسی فنی یک وب سایت را مدیریت می کند یا هر دو را انجام می دهد. یک وبمستر معمولا از تمام تکنولوژی مربوط به وب سایت مراقبت می کند.

وبمستر کیست؟خدمات وبمستری چیست؟

شرکت های تبلیغاتی برای وبمستر در استفاده از اصطلاح متفاوت هستند. در یک شرکت کوچکتر، یک وبمستر معمولا از تمام تکنولوژی مربوط به وب سایت مراقبت می کند. در یک شرکت بزرگتر، یک وبمستر کسی است که دانش و تجربه ی کار با HTML را دارد و در کل یا یک فرد با مهارت های برنامه نویسی است. یک وبمستر فنی وب سرور را اجرا می کند (به عنوان مثال، با مدیریت ایجاد و مجوز مرتبط با سیستم های فایل) و برنامه ها و یا خروجی آنها به همراه ریپورت اسکریپت های زبان مورد نیاز وب سایت را می نویسد.

وبمستر هوشمند

در یک شرکت بسیار بزرگ ممکن است تیمی از مدیران وبسایت، افرادی که در راس این شرکت قرار دارند را مشخص کنند، تا کلیه طراحی سایت و سیاست های شرکت را ایجاد کند، منابع فنی لازم را (کار با افرادی که شرکت زیرساخت شبکه خود را ارائه می دهند)، و نظارت بر طراحی وب سایت شرکت (که اغلب توسط شرکت خارجی انجام می شود). در سطح تقسیم و محصول، ممکن است وبمستر اضافی که محتوای سایت و برنامه نویسی را، برای تقسیم یا محصول خود سازماندهی و توسعه می دهند وجود داشته باشد. علاوه بر این، احتمال وجود یک تلاش متقابل برای ایجاد یک طراحی سایت، سازمان دهی، و تولید محتوا برای اینترانت توسط وبمستر وجود داشته باشد.
در یک شرکت کوچک، وبمستر ممکن است مسئول طراحی سایت و قرار دادن آن در یک سرور شرکت جداگانه یا راه اندازی و انجام تنظیمات مربوطه، در داخل یک شرکت باشد. طراحی و ایجاد سایت ممکن است در ابتدا توسط یک شرکت طراحی خارجی انجام شود، که سایت تکمیل شده را به وبسایت داخلی شرکت اضافه می کند تا محتوای را در طراحی مجدد حفظ کند و یا حتی به آن محتوای دیگری را اضافه کند. و اگر شما، یک شرکت هستید که متخصص در زمینه ی ایجاد و توسعه وب سایت ها هستید، ممکن است به مدیر کلی یا مدیر هنری به عنوان وبمستر برای یک سایت مراجعه کنید.

وظایف وبمستر

مسئولیت های اولیه وبمستر:
– نگهداری وب سایت ها برای مشتریان و کسب و کارها
– وبمستر اطمینان حاصل میکند که سرورهای وب، سخت افزار و نرم افزار با دقت کار میکنند.
– طراحی وب سایت
– ایجاد و ویرایش صفحات وب
– وبمستر بررسی و تحلیل ترافیک سایت را برعهده دارد.
– استفاده از زبان های اسکریپتی مانند Javascript.
– وبمستر پیکربندی سرورهای وب مانند Apache.
– به عنوان مدیر سرور خدمت میکند.
– تنظیم و مدیریت حقوق دسترسی کاربران مختلف در وب سایت را انجام میدهد.
– ایجاد و تغییر ظاهر و تنظیم سایت.
– وبمستر محتوا را در صفحات وب قرار میدهد.
– بررسی همه ایمیل ها و پاسخ دادن به آن.
– وبمستر تصمیم می گیرد که چه نوع کامپیوتری باید اطلاعات وب را نگه دارد.
– وب سایت ها را آزمایش میکند تا ببیند آیا موارد مورد استفاده برای استفاده دشوارند یا خیر.
– وظیفه ی ملاقات با طراحان برای توافق در طراحی سایت.
– لینکهایی را که کار نمیکنند و تصاویری که به درستی نمایش داده نمیشوند را اصلاح می کند.
– وبمستر تصمیم میگیرد که محتوای سایت چگونه منتقل شود.
– فایل ها را کم حجم نگه داشته تا سایت ها سریع تر بارگذاری شوند.
– تست مرورگرهای مختلف و اطمینان از اینکه افراد با رایانه های مختلف می توانند به وب سایت دسترسی داشته باشند.

در وظایف وبمستر ها به تمام ویژگی های یک وب سایت نظارت می کنند. آنها مشکلات فنی را حل می کنند، محتوای سایت را تأیید می کنند و با طراحان کار می کنند تا مطمئن شوند که سایت بدون توجه به مرورگر چگونه مورد استفاده قرار می گیرد و چگونه به نظر میرسد. مدارس ارائه مدرک گرافیک و چند رسانه ای درجه مدیریت نیز می توانند در این انتخاب های محبوب یافت شود.
در بخشی دیگری از وظایف وبمستر ها یا مدیران وب متخصصان متخصص کامپیوتری هستند، که نظارت بر عملکرد مطلوب و نگهداری یک وب سایت را دارند. بر اساس آمار اداره کارگری ایالات متحده (BLS)، وظایف وبمستر یا همان مدیر وب، ساختن یک وبسایت، و اینکه کدام نرم افزار را برای این کار انتخاب میکنند، مطالب مورد استفاده در سایت را تایید می کنند و مشکلات فنی را رفع می کنند معرفی کرده است.

اطلاعات وبمستری

1. مهارت های کلیدی: به عنوان یک وبمستر، مهارت های بررسی خدمات مشتریان خود را از طریق سوال از مشتریان و سپس درخواست تغییرات مورد نیاز آنان است. از آنجا که حتی یک خطای کوچک می تواند یک صفحه وب را از نمایش متوقف کند، وبمستر باید جزئیات گرا باشد. وبمستری همچنین باید در کار خود تمرکز کند، و همینطور خلاق باشد.
2. محیط کار: اکثر افراد در این حرفه به طور تمام وقت کار می کنند. بسیاری از آنها نیز خود اشتغال یا فریلنسر هستند.
3. گواهی حرفه ای: سازمان جهانی وب سازان گواهی یا مدرک حرفه ای وب را براساس امتحانات در سطح مبتدی، متخصص و حرفه ای ارائه می کند.
4. مشاغل مشابه وبمستر: به احتمال زیاد مسئولیت هایی شبیه به برنامه نویس یا توسعه دهنده نرم افزار کامپیوتر دارد. صفحات وب حاوی کد و همچنین انواع اشیاء است، که یک طراح گرافیک، هنرمند یا انیماتور چند رسانه ای ممکن است آنها را تولید کند. اگر یک وبسایت از داده ها استفاده میکند، مسئولیت های وبمستر، مشابه کارها و مسئولیت های مدیریت پایگاه داده می باشد.

 

خدمات وبمستری

بخش خوبی از خدمات وبمستری به حفظ وب سایت اختصاص داده شده است. نگهداری وب سایت شامل به روز رسانی محتوا، رفع لینک های خراب و تصاویر و اطمینان از اینکه کد وب سایت سازگار با تمام مرورگرها است می باشد. اگر صاحب وبسایت یا طراح گرافیک بخواهد تغییراتی در سایت ایجاد کند، این وظایف وبمستر برای اجرای این تغییرات است.
یکی از مهمترین جنبه های خدمات وبمستر، حفظ سرور، رایانه ای است که داخل آن تمام اطلاعات برای وب سایت ذخیره می شود. در برخی از سازمان ها، وبمستر ها سرور را کنترل می کنند تا مطمئن شود که در حال اجرا است. علاوه بر این، آنها می توانند برنامه های اسکریپت را برای انتقال فایل های وب از یک سرور در حال توسعه به سرور آنلاین، نوشته و اجرا کنند.

وبمستر پولساز

یک راهنمای عملی برای به دست آوردن پول انجام شغل وبمستری است. اینکه چگونه میتوان پول بسیار و البته خوبی را، در شغل وبمستری به عنوان یک وبمستر پولساز در آورد، پرسش بسیاری از مردم است. در حال حاضر در دنیای بازاریابی، با کارکنان وبسایت های بزرگ و مشتریان آنها به طور مداوم، شاهد یک چشم انداز وسیع از آنچه که پول و این فرصت های شغلی را ایجاد می کند، می باشیم.
در خارج از کشور، بطور کلی وبمستر متخصص و کار بلد دارای پایه حقوق 52،225 دلار است. اما حقوق وبمسترها به طور معمول از دلار 35 تا دلار 78 متغیر است. پاداش آنها متوسط 1500 دلار است. اگر وبمستر ها مهارت هایی که می تواند بر حقوق و دستمزد تاثیر بگذارد را داشته باشند، به طبع حقوقشان نیز افزایش دارد. این مهارت های وبمستر ها عبارتند از: آشنایی با CSS، Adobe Photoshop، HTML، مدیریت محتوا وب، توسعه وب، طراحی وب، Dreamweaver، وردپرس، طراحی گرافیک، Adobe Dreamweaver، HTML5، جاوا اسکریپت، پی اچ پی، تجارت الکترونیکی، ویژوال بیسیک (VB) و..

بعضی از وبمستر ها هم وجود دارند که عموما مدیران فناوری اطلاعات هستند، و درآمد آنها سالانه به طور میانگین 103 دلار است. در اغلب موارد، نقش یک توسعه دهنده ی وب، مرحله بعدی برای وب مستر ها است که میتواند حقوق و وبسمتر پولساز بودن را بیش از پیش افزایش دهد. توسعه دهندگان وب معمولا 52 هزار دلار در سال حقوق میگیرند. بسیاری از وبسایت های دیگر تصمیم می گیرند که یک وبمستر نقش طراح وب و برنامه نویس را انجام ندهد و در حوزه های دیگری از این شغل فعالیت کند. در این صورت است که حقوق وبمستر معمولا 46 هزار دلار می شود.

نتیجه گیری:

بسیاری از بروزرسانی ها و بازاریابی های وب توسط افراد با شرکت های کوچک انجام شده است، اما تمایل وب سایت ها به حضور در راس و برتر شدن(همراه با درآمد سرشار از وب سایت) یک رقابت دیوانه وار را پدید آورده است. حتی شرکت هایی که نمی توانند هزینه های زیادی را در حضور خالص خود در رقابت با بقیه بپردازند، طراحان و وبمسترها را استخدام می کنند. تقاضای روزافزون بابت ایجاد و طراحی صفحات وب با کیفیت بالا، به این معنی است که وبمستر ها، به طور کامل از لحاظ فنی در گرافیک کامپیوتری به همراه برنامه های بازاریابی باید مهارت ویژه ای داشته باشند. در حال حاضر، شغل وبمستری در بالاترین درصد تقاضا در بازارهای عمده ی شهری هستند. از جمله لس آنجلس، سان فرانسیسکو، نیویورک و بوستون.
وبمستری پولساز است و نیاز به مهارت های عجب غریبی ندارد. شما با یادگیری این شغل و کسب مهارت های جدیدتر میتوانید آینده ی خودتان را تضمین کنید. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری ستاره زده شده اند *